wtorek, 23 października 2018

otwór

 otwór w stropie, zapewne szacht instalacyjny, w którym będzie pion kanalizacyjny. do niego trzeba doprowadzić podejścia kanalizacyjne. Sposób ich prowadzenia opisuje norma PN-EN 12056. W przypadku wanny takie podejście może mieć np:
- DN50 spadek 1%, do 4m długości w tym 3 łuki 90*,
- DN50 spadek 1,5% do 10m długości w tym jeden łuk 90*
- DN40 spadek powyżej 1,8% bez ograniczenia długości.
W przypadku zastosowania podejść wentylowanych możliwości są jeszcze większe.
Jako wykonawca instalacji wod-kan, CO i wentylacyjnych często bywam na budowach, gdzie ktoś z czymś się pospieszył, nie przemyślał, nie dopilnował poprzedniej ekipy i skutkuje to poważnymi fuszerkami, trudnymi lub niemożliwymi do poprawienia w kolejnych etapach. Najczęściej wynika to z nieoptymalnej kolejności wykonywania poszczególnych instalacji oraz ze zlecania ich różnym ekipom niewspółpracującym ze sobą.
Powszechne jest np. wykonanie instalacji wod-kan przed tynkami, a podłogówki i wylewek po tynkach (żeby tynkarze nie zapaprali wylewek, a bruzdy w ścianach na podejścia do przyborów sanitarnych były ładnie otynkowane). Obraz instalacji po wyjściu tynkarzy wyglądać może później tak jak na zdjęciu poniżej.
Więc głównym ograniczeniem odległości odpływu z wanny od pionu jest grubość posadzki ponad warstwą konstrukcyjną stropu (izolacja plus wylewka) w której trzeba schować to podejście. Trzeba się tam po prostu zmieścić z rurą o danej średnicy i spadku i to zwykle ograniczy maksymalną długość podejścia, chociaż pod wanną tam gdzie nie widać, można  klimatyzacja Warszawa  wyjść z rurą ponad posadzkę, więc nie przewiduję w tej łazience ograniczeń co do lokalizacji odpływu z wanny, trudniej może być z odpływem liniowym prysznica, trzeba spojrzeć w przekrój stropu ile miejsca w tej posadzce będzie.Projektując łazienkę natknęłam się na pewien problem - chodzi o nie do końca zrozumiały przeze mnie symbol. Zaznaczyłam go w projekcie na czerwono. W Archicadzie jest opisany jako "symbol otworu w posadzce". Co to dla mnie jako architekta wnętrz znaczy? Klient wmawiał mi, że odpływ z wanny/ prysznica może być w takim wypadku tylko od strony właśnie tego otworu, a nie na przeciwnej ścianie. Zgłupiałam szczerze mówiąc. Czy mogliby się wypowiedzieć na ten temat fachowcy?
A jeżeli budynek już stoi i ma pion, warto zmierzyć na jakiej wysokości jest odejście od pionu, do którego trzeba się wpiąć.Dodam, że wśród tych rur jest również cyrkulacja CWU. Można to mozolnie obłożyć styropianem i zapianować, ale co z tego skoro straty ciepła i tak będą w dół. Pomijam fakt, że puszczanie rur środkiem korytarzy skutkuje pękaniem wierzchniej warstwy styropianu podczas jej układania (zanim piana stwardnieje), bo nie sposób, żeby któryś z pracowników tam nie wdepnął i dokładnie pamiętał układ rur zakrytych kilka godzin wcześniej (uwięziona w styropianie piana twardnieje bardzo długo).
Ale po kolei.
1. Przyłącza i podejścia do pionów kanalizacyjnych - to wiadomo, na samym początku przed chudziakiem.
2. Chudziak - bardzo często jest wylewany  http://klimatyzacjapolska.pl  byle jak, bo i tak nie będzie go widać, doły, góry i różnice poziomów dochodzące do kilku cm w skali całego budynku. Warstwą styropianu nie sposób tego wyrównać, później się okazuje, że wylewka zamiast np. 7cm gdzieś będzie miała 10cm a gdzieś 3cm i będzie narażona na pękanie i potencjalnie rozszczelnienie podłogówki. Trzeba wylać grubszą niż w projekcie, nie zgadza się to z dolna linią okien tarasowych, ze schodami, nadprożami w drzwiach, itd. - mnóstwo problemów przez niedokładnie wylany chudziak. Trzeba przypilnować, żeby niwelatora użyli i położyli go starannie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz